Rekordmange studenter står uden uddannelse: Se tallet for din kommune
1.7.2026 11:36:10 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse
Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse, men det rekordstore antal er ulige fordelt på tværs af landet, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København.

UNGDOMSUDDANNELSER
Flere og flere unge bliver studenter uden at uddanne sig videre. Men udviklingen går hurtigere nogle steder i landet end andre.
Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) på baggrund af data fra Danmarks Statistik.
På landsplan var 10,3 procent af alle studenter under 30 år hverken færdige eller i gang med en uddannelse fem år efter gymnasiet i 2025.
Men i fire sjællandske kommuner (Halsnæs, Stevns , Tårnby og Ishøj) var andelen på omkring 14 procent.
"Der et stigende problem med unge, der tager en studentereksamen uden at bruge den til noget. Men tendensen er ujævnt fordelt rundt om i landet," siger Rasmus Lindø Kaslund, analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
”Hvis vi ikke får de her unge tilbage på uddannelsessporet, risikerer de et arbejdsliv med mindre jobsikkerhed og lavere indkomst,” siger Rasmus Lindø Kaslund.
Den laveste andel studenter uden uddannelse findes nord for København. I Allerød Kommune er det for eksempel 6,6 procent af studenterne, der står uden uddannelse fem år efter studentereksamenen.
Stigningen i ufaglærte studenter er spredt
I kommunerne Stevns, Norddjurs og Glostrup er andelen af studenter uden uddannelse steget med mellem 4 og 5 procentpoint. Stigningen på landsplan har været på 1,7 procentpoint.
Kun otte kommuner har oplevet et fald i andelen af studenter uden uddannelse. Igen er det Allerød Kommune, der klarer sig bedst med et fald på -1,6 procentpoint fra 2020 til 2025.
”Den nye epx, som er en erhvervs- og praksisrettet gymnasial uddannelse, vil formentlig hjælpe flere unge på vej mod uddannelse. Men den åbner først i 2030. Indtil da er der brug for bedre vejledning for de ufaglærte studenter og generel oplysning om de forskellige muligheder for at tage en ungdomsuddannelse. For eksempel er de færreste unge nok klar over, hvor gode job- og videreuddannelsesmuligheder man får, hvis man vælger en erhvervsuddannelse,” siger Rasmus Lindø Kaslund.
Analysens hovedkonklusioner
- Der er særligt høje andele af ufaglærte studenter på Sjælland, Lolland og Falster, med undtagelser af kommunerne i det nordlige Storkøbenhavn.
- Omkring 14 procent af studenterne under 30 år fra kommunerne Halsnæs, Stevns, Tårnby og Ishøj er ufaglærte.
- I den anden ende af skalaen gælder det blot omkring 7 procent af studenterne fra kommunerne Allerød, Langeland, Lyngby-Taarbæk og Lemvig.
- Kommunerne Stevns, Norddjurs og Glostrup har haft den største stigning i andelen af ufaglærte studenter på mere end fire procent siden 2020.
- Først fra 2033 vil oprettelsen af epx potentielt påvirke tilgangen af ufaglærte studenter. Derfor er der fortsat behov for fokus på, at for mange studenter ikke får en uddannelse efter gymnasiet.
Tabel: Se tallene for din kommune
Tabellen viser andelen og antallet af studenter under 30 år, der hverken er i gang med eller har afsluttet en uddannelse fem år efter studentereksamenen i 2025 fordelt efter bopælskommunen ved studentereksamenen.
|
Kommune |
Antal ufaglærte studenter |
Andel i 2025 |
Ændring 2020-2025 |
|
Ærø |
55 pers. |
19,0 pct. |
3,2 procentpoint |
|
Halsnæs |
195 pers. |
14,7 pct. |
1,7 procentpoint |
|
Stevns |
125 pers. |
14,4 pct. |
5,0 procentpoint |
|
Tårnby |
255 pers. |
13,7 pct. |
1,4 procentpoint |
|
Ishøj |
145 pers. |
13,7 pct. |
2,1 procentpoint |
|
Norddjurs |
260 pers. |
13,0 pct. |
4,2 procentpoint |
|
Holbæk |
460 pers. |
12,9 pct. |
3,4 procentpoint |
|
Ringsted |
210 pers. |
12,8 pct. |
2,7 procentpoint |
|
Vordingborg |
265 pers. |
12,8 pct. |
2,7 procentpoint |
|
Glostrup |
120 pers. |
12,8 pct. |
4,0 procentpoint |
|
København |
2425 pers. |
12,7 pct. |
0,6 procentpoint |
|
Lolland |
200 pers. |
12,2 pct. |
3,8 procentpoint |
|
Gribskov |
245 pers. |
12,2 pct. |
1,3 procentpoint |
|
Brøndby |
185 pers. |
11,9 pct. |
-0,5 procentpoint |
|
Høje-Taastrup |
280 pers. |
11,9 pct. |
1,8 procentpoint |
|
Næstved |
495 pers. |
11,8 pct. |
1,3 procentpoint |
|
Guldborgsund |
310 pers. |
11,7 pct. |
3,0 procentpoint |
|
Odsherred |
140 pers. |
11,7 pct. |
1,8 procentpoint |
|
Faxe |
195 pers. |
11,6 pct. |
1,6 procentpoint |
|
Helsingør |
410 pers. |
11,5 pct. |
1,3 procentpoint |
|
Køge |
380 pers. |
11,5 pct. |
1,4 procentpoint |
|
Hvidovre |
280 pers. |
11,5 pct. |
0,1 procentpoint |
|
Solrød |
165 pers. |
11,5 pct. |
0,0 procentpoint |
|
Billund |
165 pers. |
11,4 pct. |
2,3 procentpoint |
|
Frederikssund |
255 pers. |
11,2 pct. |
2,2 procentpoint |
|
Ballerup |
290 pers. |
11,2 pct. |
1,1 procentpoint |
|
Tønder |
225 pers. |
11,1 pct. |
3,6 procentpoint |
|
Bornholm |
195 pers. |
11,1 pct. |
2,9 procentpoint |
|
Slagelse |
420 pers. |
11,1 pct. |
2,5 procentpoint |
|
Fanø |
15 pers. |
11,1 pct. |
-0,9 procentpoint |
|
Greve |
325 pers. |
11,0 pct. |
0,3 procentpoint |
|
Frederiksberg |
410 pers. |
11,0 pct. |
0,2 procentpoint |
|
Nyborg |
180 pers. |
10,9 pct. |
2,3 procentpoint |
|
Sorø |
145 pers. |
10,8 pct. |
3,5 procentpoint |
|
Lejre |
160 pers. |
10,7 pct. |
1,6 procentpoint |
|
Albertslund |
160 pers. |
10,7 pct. |
0,5 procentpoint |
|
Dragør |
85 pers. |
10,7 pct. |
-0,3 procentpoint |
|
Fredericia |
290 pers. |
10,7 pct. |
2,8 procentpoint |
|
Haderslev |
320 pers. |
10,6 pct. |
1,7 procentpoint |
|
Ikast-Brande |
240 pers. |
10,6 pct. |
3,5 procentpoint |
|
Kalundborg |
235 pers. |
10,6 pct. |
0,3 procentpoint |
|
Rødovre |
175 pers. |
10,5 pct. |
1,1 procentpoint |
|
Fredensborg |
255 pers. |
10,5 pct. |
1,7 procentpoint |
|
Jammerbugt |
185 pers. |
10,4 pct. |
2,6 procentpoint |
|
Vejle |
655 pers. |
10,4 pct. |
2,5 procentpoint |
|
Morsø |
105 pers. |
10,4 pct. |
2,7 procentpoint |
|
Hedensted |
230 pers. |
10,3 pct. |
2,4 procentpoint |
|
Gladsaxe |
370 pers. |
10,3 pct. |
1,2 procentpoint |
|
Horsens |
410 pers. |
10,3 pct. |
3,0 procentpoint |
|
Vallensbæk |
90 pers. |
10,3 pct. |
2,0 procentpoint |
|
Randers |
510 pers. |
10,2 pct. |
2,6 procentpoint |
|
Herning |
480 pers. |
10,1 pct. |
2,4 procentpoint |
|
Middelfart |
205 pers. |
10,1 pct. |
3,4 procentpoint |
|
Aarhus |
1510 pers. |
10,0 pct. |
1,4 procentpoint |
|
Egedal |
265 pers. |
10,0 pct. |
0,6 procentpoint |
|
Thisted |
215 pers. |
10,0 pct. |
2,4 procentpoint |
|
Svendborg |
315 pers. |
9,9 pct. |
1,7 procentpoint |
|
Vesthimmerlands |
175 pers. |
9,9 pct. |
2,4 procentpoint |
|
Roskilde |
515 pers. |
9,9 pct. |
1,3 procentpoint |
|
Gentofte |
535 pers. |
9,8 pct. |
0,1 procentpoint |
|
Syddjurs |
190 pers. |
9,8 pct. |
2,3 procentpoint |
|
Struer |
115 pers. |
9,7 pct. |
0,7 procentpoint |
|
Herlev |
135 pers. |
9,7 pct. |
-1,1 procentpoint |
|
Aalborg |
955 pers. |
9,6 pct. |
2,0 procentpoint |
|
Sønderborg |
375 pers. |
9,5 pct. |
2,0 procentpoint |
|
Kolding |
465 pers. |
9,5 pct. |
1,3 procentpoint |
|
Viborg |
520 pers. |
9,5 pct. |
1,7 procentpoint |
|
Odense |
900 pers. |
9,4 pct. |
1,6 procentpoint |
|
Esbjerg |
570 pers. |
9,4 pct. |
1,5 procentpoint |
|
Holstebro |
295 pers. |
9,4 pct. |
2,0 procentpoint |
|
Vejen |
200 pers. |
9,3 pct. |
1,2 procentpoint |
|
Favrskov |
235 pers. |
9,2 pct. |
1,4 procentpoint |
|
Skanderborg |
320 pers. |
9,2 pct. |
2,0 procentpoint |
|
Faaborg-Midtfyn |
205 pers. |
9,1 pct. |
2,5 procentpoint |
|
Varde |
255 pers. |
9,1 pct. |
2,6 procentpoint |
|
Rebild |
130 pers. |
9,1 pct. |
1,7 procentpoint |
|
Ringkøbing-Skjern |
310 pers. |
9,1 pct. |
2,2 procentpoint |
|
Frederikshavn |
255 pers. |
9,1 pct. |
1,8 procentpoint |
|
Hørsholm |
170 pers. |
9,0 pct. |
-1,4 procentpoint |
|
Silkeborg |
460 pers. |
9,0 pct. |
1,4 procentpoint |
|
Aabenraa |
265 pers. |
9,0 pct. |
1,8 procentpoint |
|
Rudersdal |
375 pers. |
8,9 pct. |
0,9 procentpoint |
|
Mariagerfjord |
195 pers. |
8,8 pct. |
2,5 procentpoint |
|
Skive |
220 pers. |
8,8 pct. |
1,9 procentpoint |
|
Odder |
100 pers. |
8,7 pct. |
1,2 procentpoint |
|
Assens |
165 pers. |
8,7 pct. |
1,8 procentpoint |
|
Hillerød |
280 pers. |
8,6 pct. |
1,2 procentpoint |
|
Hjørring |
285 pers. |
8,5 pct. |
2,0 procentpoint |
|
Nordfyns |
105 pers. |
8,5 pct. |
1,5 procentpoint |
|
Brønderslev |
145 pers. |
8,1 pct. |
2,1 procentpoint |
|
Furesø |
220 pers. |
8,0 pct. |
0,1 procentpoint |
|
Kerteminde |
80 pers. |
7,7 pct. |
0,7 procentpoint |
|
Lemvig |
90 pers. |
7,3 pct. |
2,1 procentpoint |
|
Lyngby-Taarbæk |
235 pers. |
7,2 pct. |
-1,0 procentpoint |
|
Langeland |
25 pers. |
7,1 pct. |
-0,5 procentpoint |
|
Allerød |
125 pers. |
6,6 pct. |
-1,6 procentpoint |
|
Alle kommuner |
29225 pers. |
10,3 pct. |
1,7 procentpoint |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus Lindø KaslundAnalytiker
Tlf:31 58 80 53rk@ae.dkJakob Kjærgaard BrunKommunikationskonsulent
Tlf:26 27 66 86jab@ae.dkLinks
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Kommunernes økonomier presses: Seks ud af ti nye kroner er gået til specialiserede områder siden 201816.10.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
De senere års økonomiske løft til kommunernes økonomi er blevet udvandet af stigende serviceudgifter til det specialiserede social- og undervisningsområde, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Samtidig er der store forskelle på, hvor meget kommunerne bruger på specialområderne. Se tallet for din kommune.
Seniorer og ikke-vestlige indvandrere driver den historisk høje beskæftigelse12.10.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Seniorer og ikke-vestlige indvandrere har stået for 74 procent af beskæftigelsesfremgangen siden 2019, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dermed bærer de to grupper den største del af fremgangen i beskæftigelsen på i alt 277.000 personer.
Flere børn undervises uden for folkeskolen: Se tallet for din kommune5.10.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Især i landkommunerne bliver mange børn undervist uden for den almene folkeskole, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Der er behov for investeringer i folkeskolerne i hele landet, mener chefanalytiker.
Mange unge med lave karakterer vælger at gå på gymnasiet: Se tallene for din kommune31.8.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hørsholm Kommune begynder ni ud af ti unge med lave karakterer på gymnasiet, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). I Hedensted Kommune gælder det fire ud af ti. Unge, der vælger gymnasiet, selvom de ikke er fagligt rustet til det, har højere risiko for at droppe ud eller ikke tage en videregående uddannelse.
Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 202618.8.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026, viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum