Presseinvitation: Indvielse af ny Dialyse på Regionshospitalet Randers
21.4.2026 14:00:00 CEST | Regionshospitalet Randers | Pressemeddelelse
Den 27. april kl. 14 - 15 markerer vi, at Dialysen er flyttet i nye flotte lokaler, og pressen er velkommen til at være med.

Program:
- Lægefaglig direktør, Lone Winther Jensen, byder velkommen
- Regionsrådsformand, Anders G. Christensen, får ordet
- Kort tale ved Sundheds- og hospitalsdirektør Henrik Larsen
- Regionsrådsformanden og oversygeplejerske i Dialysen, Mette Juel, samt sygeplejersker Helle Mønster og Dorte Matzen klipper snoren til afsnittet, som dermed er officielt åbnet
- Rundvisning i afsnittet
- Arrangementet rundes af ved Lone Winther Jensen
Der vil være musikalske indslag i løbet af arrangementet og mulighed for interviews.
Deltagere:
- Regionsrådsformand, Anders G. Christensen
- Sundheds- og hospitalsdirektør Henrik Larsen
- Lægefaglig direktør, Regionshospitalet Randers, Lone Winther Jensen
- Personale fra Dialysen og andet personale fra hospitalet
- Patienter fra Dialysen
Baggrund:
Dialysen giver livsnødvendig behandling til nyresyge patienter, som typisk er i dialyse tre til fire gange om ugen.
Dialysens tidligere lokaler var ikke længere tidssvarende, men med flytningen har de nu moderne faciliteter, som er indrettet specifikt til formålet. Personalet i Dialysen har i høj grad bidraget til indretningen, som nu fungerer så hensigtsmæssigt som muligt for både personale og patienter.
Med flytningen er det nu muligt at rive bygningen ned, som Dialysen hidtil har været i. Her skal opføres nye bygninger til hospitalet – kaldet Vita-byggeriet. Et milliardstort byggeri, som kommer til at give et væsentligt løft til hospitalet.
Mere information:
Læs mere om Dialysens arbejde.
Nøgleord
Kontakter
Jette StensgaardKommunikationsrådgiverRegionshospitalet Randers
Tlf:24 25 07 37jettst@rm.dkBilleder

Regionshospitalet Randers
Regionshospitalet Randers er akuthospital for Kronjylland og Djursland og dækker dermed den nordøstlige del af Region Midtjylland. I hospitalets område er der ca. 215.000 indbyggere.
Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers
Hospital og praktiserende læger styrker samarbejdet om ældre patienter21.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionshospitalet Randers tilbyder nu praktiserende læger onlinekonferencer om ældre patienter. Det er en forebyggende indsats, der især gavner patienterne.
Hvordan skal fremtidens sundhedsvæsen se ud? Nu får borgerne ordet13.10.2026 08:11:56 CEST | Pressemeddelelse
Hvor langt skal man rejse for at få behandling? Hvordan skaber vi bedre sammenhæng mellem hospital, egen læge og kommune? Og hvilke sundhedstilbud skal være tættere på hjemmet? Den 20. og 21. oktober inviterer Sundhedsråd Kronjylland til dialogmøder i Hadsten og Kolind, hvor borgernes erfaringer og idéer skal være med til at forme Kronjyllands første nærsundhedsplan.
Hjertemedicinsk tilbud på vej til Grenaa Sundhedshus21.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. november 2026 kan hjertemedicinske patienter tilknyttet Regionshospitalet Randers få klaret en del af deres udredning i Grenaa Sundhedshus.
Nyt studie: Kontrol efter fjernelse af tarmpolypper kan udskydes med to år17.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stort, internationalt studie viser, at patienter med forstadier til tyk- og endetarmskræft kan nøjes med fem år mellem kontrollerne i stedet for tre – uden øget risiko for kræft. Det kan både skåne patienterne og frigøre ressourcer i sundhedsvæsenet.
Regionshospitalet Randers klar til næste fase i stort hospitalsbyggeri15.9.2026 08:11:35 CEST | Pressemeddelelse
Mange måneders forberedelser skal nu omsættes til praksis på den store byggeplads i Randers, hvor det nye hospitalsbyggeri, der er blevet døbt Vita, skal stå færdigt i 2033.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum